Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cviky na břišní svaly

Cviky na břišní svaly

Mít ploché břicho je snem mnoha z nás. Každá se prohlížíme se smutkem v očích před zrcadlem a toužíme se zbavit pneumatik v oblasti pasu. většině z nás se totiž nadbytečný tuk ukládá a hromadí právě v oblasti bříška. Ale není důvod zoufat, protože stejně tak "dobře" jak se tuk v této partii těla ukládá, tak se ho také můžeme zbavit - ano, je to tak, při pravidelném cvičení jsou břišní svaly právě jedny z těch, které na aktivitu dokážou zareagovat poměrně rychle a taky je to i nejvíce poznat na ubývajících centimetrech.

Lidé mají často o svém břichu mylné představy. Výsledkem toho je špatná volba cviků, bolesti zad a nulový efekt,“ říká trenérka Zuzana Bičíková. Čtěte proto pozorně dále, i já se přiznám, že jsem se hned v dalším odstavci níže našla...


Nejčastější chyby a tvrzení o posilování břicha, které většina z nás bere jako pravdivý fakt, jsou: Čím více, tím lépe – pokud denně neudělám minimálně 100 až 200 „sklapovaček“, můžu se rozloučit se svými sny o nádherně plochém bříšku. Omyl. Zejména při posilování břišních svalů platí pravidlo, že méně někdy znamená více, 10 správně provedených opakování má lepší efekt než 50 špatných. Je velice důležité dbát na správnou techniku provedení cviku a správné dýchání

 

Břicho je rozdělené na vrchní a spodní – většina z nás si myslí, že se musí zaměřit pouze na spodní břicho, protože se tam ukládá nejvíce tuku. Břišní svaly (ty povrchové) jsou přitom pouze dva, a to přímý břišní sval a šikmé břišní svaly, anatomicky žádné spodní břicho neexistuje. Pokud se chcete zaměřit na nějakou část břicha, zkuste na ono místo položit své dlaně a tou částí zad, která je pod nimi, se mírně přitisknout k podložce. Při pohybu se potom na tuto oblast koncentrujte a cvik bude velice efektivní.

 

Když budu hodně posilovat břicho, zbavím se bolesti zad – jestli vás bolí záda, buďte naopak velice opatrní a dbejte na správnou techniku provedení cviku. Pokud si nejste jisti správností jeho provedení, raději požádejte o pomoc odborníka, abyste situaci ještě nezhoršili.A samozřejmě při posilování břišních nebo jakýchkoli jiných svalů právě platí pravidlo - posilujeme celé tělo, ne jen problémové partie. Tím se vyhnete bolesti zad, stehenních svalů anebo nepříjemných křečí. Výbornou posilovací aktivitou je plavání.

 

 

Jak správně cvičit:

Výchozí pozice – při posilování břicha je důležitá poloha, ze které cvičení zahájíte. Všeobecně platí toto: hlava je v prodloužení páteře a pohled očí směřuje ve všech pozicích stále dopředu, ramena a lopatky jsou stažené dolů; bedra by měla být téměř pořád v kontaktu s podložkou a bříško je vtažené dovnitř; hýžďové svaly jsou uvolněné

 

Dýchání – by mělo být plynulé a pravidelné. Ve spodní fázi pohybu se nadechujeme nosem (svaly jsou protažené, ale nikoli uvolněné) a při zdvihu nahoru, kdy dochází ke kontrakci svalů, vydechujeme ústy. Vyvarujte se zadržování dechu.


Plynulost pohybu – dbejte na to, aby byl pohyb plynulý, spíše pomalý než rychlý. Cvik provádějte tahem, ne švihem a neodrážejte se od podložky. Ramena, lopatky a hlavu držte stále ve vzduchu.

 

Počet opakování – pokud bude pohyb efektivní, pocítíte svaly už po 10–15 opakováních a tento počet si zvolte jako základní. Postupně můžete dojít na 20–25. Snažte se nejprve osvojit jeden či dva cviky, které opakujte 2–3x, teprve potom zařaďte cviky nové.